A villámlás

A villámlás egy gigantikus szikra, amely a zivatar belsejében felhalmozódott pozitív és negatív töltések között jön létre. A villámlások az erejük és kiszámíthatatlanságuk miatt nagyon veszélyesek.

Több lecsapó villám egyszerre

Egy villámcsapás áramerőssége általában 20-30 ezer amper között mozog, de elérheti akár a 300 ezret is. Összehasonlításképp egy 100 wattos égő árama 0,5 amper. A mennydörgést általában később észleljük a villámlásnál, hiszen hangsebességgel terjed, három másodperc alatt tesz meg egy kilométert.

Villámlástípusok: Amikor nagyszámú ellentétes töltésű részecske halmozódik fel egy viharfelhő belsejében, villámlás jön köztük létre. A villámlás típusa a töltések felhőn belüli, illetve körüli elhelyezkedésének függvénye.

-Felhőn belüli villám: A leggyakoribb villámlástípus egyazon felhő felsőbb és alsóbb, ellentétes töltésű részei között létrejövő villám.

-Felhők közötti villám: A legritkább villámlástípus szomszédos felhők között villan, amikor azok ellentétes töltésű területei egymás mellé kerülnek.

-Negatív töltésű lecsapó villám: Ez a villámlás a zivatarfelhő alján gyülekező negatív töltést kapcsolja össze a talajon odavonzott pozitív töltéssel.

-Pozitív töltésű lecsapó villám: Ez a villám a felhő magasabb részeiben elkülönülő pozitív töltéseket köti össze a talajon a talajon található negatív töltésekkel.

A villámlás egy igen ritka jelenséget is létrehozhat, melyet gömbvillámnak nevezünk. A gömbvillámok nagyon titokzatos jelenségek. Egy lecsapó villámból származó töltések egy része bizonyos körülmények között kis kerek labdává formálódik. Ez a kis fénylabda gurulhat a föld felszínén, de fel is kúszhat különféle tárgyakra (főként fémekre), mielőtt felrobbanna vagy szertefoszlana.

Pókhálószerű villámlás
Felhőn belüli villámlás
Ez is érdekelhet!  Napos, gomolyfelhős idő, délutántól záporok és zivatarok is érkezhetnek