Időjárásunkat ma egy rövidhullám és a hozzá kapcsolódó okkludált, vagyis záródott front alakítja. Ennek hatására főleg a Dunántúlon, a középső megyékben és Észak-, Északnyugat-Magyarországon fordulhatnak elő elszórtan záporok, zivatargócok.
A következő 24-48 órában azonban változás kezdődik ismét Európa alapvető légköri helyzetében.
A Brit-szigeteket elérő ciklon és a hozzá kapcsolódó frontálzóna előoldalán a Kárpát-medence felett magassági gerinc épül ki, melyek közös, délnyugati áramlási rendszerében afrikai eredetű léghullámok sodródnak Európa belseje felé.
A ciklon, meglehetősen szokatlan módon a sarkkör irányába mozdul el, a kelet-európai gerinc meggátolja majd a gyors keleties irányba helyeződését, így nálunk a hét közepéig visszatér a kánikula, a nyaralóidő, egyre többfelé 30 fok körüli, feletti maximumokkal, mérséklődő éjszakai lehűléssel számolhatunk.
A jelenlegi számítások szerint a jövő hét közepére a frontálzóna gyenge, hullámzó hidegfrontja megközelíti sőt eléri hazánkat, ami leginkább az északnyugat-magyarországi részeken okozhat hőmérséklet visszaesést.
Az 1500 méterrel előrejelzett hőmérsékletek alakulásán látható, hogy egyre melegebb, szubtrópusi levegő érkezik hozzánk:
A levegő nedvességtartalma alacsony, így a mai napot követően, legalább szerdáig száraz, csapadékmentes napokra készülhetünk, legfeljebb az északnyugati országrészünkbe sodródhatnak át, illetve pattanhatnak ki, kis eséllyel zivatargócok a frontálzóna közelsége kapcsán.
A valószínűségi előrejelzés aktuális számításaiból futtatott görbéi is ezt erősítik meg, a vastag fehéren szedett görbe az 1500 méteres magasság hőmérsékleti átlagát jelöli, mely 15-20 fok között alakul egyelőre.
A meglehetősen nagy szórás a várható előrejelzés bizonytalanságát tükrözi, vagyis a jövő hét közepétől már jelentősen megnő.
Az alsó görbék a csapadékot, amin látható, hogy száraz időszak elé nézünk, hiszen ezek a görbék alig mutatnak kiugrást.
Részletes prognózis:
Ma a nap hátralevő részében az említett gyenge front hatására sok lesz a felhő, de több-kevesebb napsütés is várható. Elszórtan, nagyobb számban a Dunántúlon és Észak-Magyarországon fordulnak elő záporok, zivatargócok. Az erősebb gócokat nagyobb csapadékmennyiség esetleg néhol jégeső kísérheti, szélerősödéssel.
A maximumok a csapadékos térben és időben alacsonyabban tetőznek, de általában 22-28 fok közé emelkedik a csúcsérték. Az északnyugati szél mérsékelt, gyenge marad, csak kissé élénkülhet meg zivataroktól eltekintve a légáramlás.
Éjjel elcsendesedik az idő, csökken a felhőzet, foltokban sekély ködfoltok képződhetnek a párásság mellett. A minimumok 10-16 fok között szóródnak, a fagyzugos, derültebb régiókban fordulhat elő leginkább 10 fok alatti érték.
Szombaton az északnyugat-európai ciklonrendszerhez kapcsolódva egy magas- középmagas felhősáv vonul át felettünk, ezért szűrt vagy időszakosabb napsütés ígérkezik.
Emellett nappali gomolyok is képződnek, amiből legfeljebb északon, északkeleten lehet egy-egy zápor.
A magasban melegadvekció kezdődik, ami a 2 méteres szinteken mérhető hőmérsékletekben is megnyilvánul már, hiszen a legtöbb helyen 25 fok felé, helyenként 28-30 fok közelébe emelkedik a maximum. A szél nyugatira, délnyugatira fordul és az Alpokalján a Kisalföldön megélénkül, másutt mérséklet marad.
A hosszú hétvége további napjain:
Vasárnap több órán át süthet a nap, de fátyol valamint gomolyfelhők is képződnek, így nem lesz mindenütt tartós és zavartalan a napsütés. Csapadék nem alakul ki. A délire, délkeletire forduló légmozgást élénk lökések kísérik. A legmelegebb órákban a még kissé hűvös hajnalt követően 30-32 fok köré emelkedik a hőmérő higanyszála, de északkeleti tájainkon még várhatóan nem éri el a 30 fokot, ott jellemzően 27-29 fok körül alakul.
Hétfőn tovább erősödik a nappali felmelegedés, már szerte az országban 30 fok köré, felé valószínűek az értékek. Érdemi csapadék nem alakul ki, legfeljebb a nyugat-dunántúli megyékben lehet kis körzetet érintő zápor, vagy zivatargóc. A nappali felmelegedés tehát 31-33 fok körül szóródik, ennél kicsivel alacsonyabb érték az északkeleti és délnyugati határvidékeken lehet legfeljebb. A déli, délkeleti szél alkalmanként feltámadhat, kissé javítva hőérzetünket.
Kedden, vagyis augusztus 20-án, a nemzeti ünnepünkön fokozódik, de egyben tetőzik a hőhullám. Sok napsütésre, kiváló strand- és nyaralóidőre van kilátás. Délutánra többnyire 31-35 fok közé forrósodik a levegő.
Várhatóan az esti tűzijátékot sem befolyásolja majd érdemben az időjárás, így meteorológiai szempontból a mostani modellfutások alapján kedvezőek lehetnek a feltételek.
A délkeleti, déli szél időnként élénkül meg.
Enyhe, zömmel 18-20 fok körüli éjszakák mutatkoznak a hosszú hétvége második felének ideje alatt, a nagyobb városokban több helyen 20 fok felett maradhat, míg az arra érzékeny részeken 15-17 fok köré süllyedhet, tehát ha nem is mindenütt, de az ország egy részén felfrissülést hozhatnak a hajnalok.
A jövő hét közepén, a hosszú hétvégét követően szerdán, gyenge hidegfront éri el a Dunántúlt. A front már hajnalban érezteti hatását, ott északnyugatira fordul és megerősödik a szél. A Duna vonalától keletre napközben még marad a kánikula, de ott is erősödni kezd az északnyugati irányú légáram.
A hőmérséklet nyugaton 24-29, keletebbre 30-35 fok között szóródik. A felhőzet megnövekszik nyugat felől, de inkább csak a Dunántúl északi felé lehet záporeső, vagy zivatar.
A jövő hét második felében már növekedhet a csapadékhajlam, de a nyári idő az folytatódik.
Összefoglalót készítette: Pap Áron -meteorológus-
Források: ECMWF, GFS ENS, OMSZ, MetKép, Sütő’s Photography
Borítóképért köszönet: Sütő Máténak