A Kárpát-medence időjárását a következő 24-28 órában a kelet-európai alacsony nyomású rendszerhez (teknőhöz) kapcsolódó, a Fekete-tenger felett kimélyült ciklon valamint egy nagy kiterjedésű anticiklonális öv, (mely a Jeges-tenger térségétől a Norvég partokon át az Azori-szigetekig húzódik) alakítja. E két eltérő légnyomású centrum közös áramlási rendszerében sarkvidéki eredetű levegő sodródik felénk északi áramlással.
Ennek hatására különösen hétfőn és kedden reggel légköri fagyok kialakulási esélyével számolhatunk, a szokásos fagyzugokban 0 fok körüli, pár fokkal az alatti értékek is előfordulhatnak. A nagyobb városokban sem kizárt talaj menti fagy esélye, esetleg gyenge fagy, különösen az északkeleti régiókban, az alföldi homokhátság és a Nyírség, Északi-középhegység és a jól ismert Zabar térsége lehet a befutó.
A lehűlés azonban csak kérészéletű lesz, ugyanis Izland térségét egy erősen kimélyült ciklon éri el, ami az említett magas nyomású hidat a Jeges-tenger irányába préseli, miközben összekapcsolódik a Kelet-Európai-síkság felett örvénylő, a hét elején még hozzánk hidegelárasztást hozó ciklonnal. Ennek fényében egy több középpontú ciklonrendszer jön létre, a hozzá kapcsolódó frontálzóna peremhulláma a hét közepén előbb átmeneti melegfronti jelleget hoz, szerdán a magasban gyors és erős melegedéssel, aztán csütörtökre már a hidegfronti hullám is elér minket, miközben e mögött megemelkedik a légnyomás előbb hazánk, később az anticiklon keletre mozdulásában Kelet-Európában is.
A tőlünk északra, északnyugatra hullámzó frontálzóna előoldalán délnyugati áramlással száraz, szubtrópusi eredetű légtömegek indulnak meg Afrikai irányából a szárazföld belseje felé, így várhatóan beköszönt a vénasszonyok nyara a hétvégével, erőteljes felmelegedés kezdődik, azonban a melegedéssel a hajnali és reggeli órákban a szélcsendesebb periódusokban és megyékben ködfoltok kialakulása sem kizárt, ami délelőtt várhatóan lassan, de feloszlik a legtöbb helyen.
Az 1500 méteres magasságra előrejelzett hőmérsékleteken is látható miként hódít teret előbb a sarkvidéki hideg, majd a hét közepétől, különösen a végétől a szubtrópusi levegő.
A fronttérképen a tegnap átvonult Ex-Lorenzo maradványát láthatjuk, egy okklúziós (záródott) front képében, mely több helyen is okozott záporokat, helyenként zivatargócokat.
A GFS időjárás-előrejelző modell számításaiból kiragadott aktuális modellfuttatások összegzéséből készített fáklyadiagram (valószínűségi előrejelzés, megközelítőleg 1500 méteres magasság,Kecskemét) is mutatja, hogy kezdetben az átlag alatti hőmérsékletű napokat, egy, a sokéves átlagtól pár fokkal melegebb periódus követi.
A piros görbe a sokéves átlagot mutatja és a vastagon szedett fehér görbe a több modellfutásból készített átlagot az ensemble tagok +,- szórási tartományához viszonyítva.
Látható, hogy eleinte viszonylag kicsi a szórás, majd fokozatosan növekszik, (keszekuszább lesz a görbehalmaz) ezáltal a későbbiekre várható prognózisok pontossága és megbízhatósága csökken többé-kevésbé.
Az alsó hegyes kis görbék a csapadékra vonatkoznak, melyek egyre kevesebb csapadékhozamot, szárazabb időszak lehetőségét vetik fel.
Részletes prognózis:
Ma, azaz vasárnap napközben eleinte a középső és keleti országrészben lehet több a felhő, a Dunántúlon várható több napsütés. Elsősorban a Dunántúlon és a Kelet-Északkelet-Magyarországon fúj a nap első felében erős, helyenként viharos lökésekkel kísért északi, északnyugati szél. Délutánra fokozatosan veszít erejéből az érintett területeken is a légáramlás. A középső megyékben lesz legkevésbé szeles az idő.
Délután, este nyugat, északnyugat felől újabb erőteljes felhőzetnövekedés kezdődik. Napközben elvétve lehet kisebb eső, futó zápor.
A legmelegebb órákban 10-17 fok között szóródnak a csúcsértékek.
Éjjel a nyugati tájak felett lesz erősen felhős az ég, keletebbre csökken a felhőzet mennyisége. Nyugaton, északnyugaton a reggeli órákban szemerkélhet is az eső néhol, viszont számottevő csapadéknak minimális az esélye. Az északkelire forduló szél gyenge, mérsékelt marad. A legalacsonyabb hőmérsékleti értékek zömmel 0, +7 fok között valószínű, északkeleten a fagyzugos, derültebb., szélvédett vidékeken talaj menti fagy már előfordulhat.
Hétfőn kettősség jellemzi kezdetben a légköri helyzetet. A Duna vonalától nyugatra több felhőre, borongós égre tekinthetünk fel, míg keletebbre szakadozottabb, kevesebb lehet a felhőzet mennyisége, itt napsütéses délelőtt számíthatunk sokfelé. Nyugaton, északnyugaton kisebb eső, zápor is kialakulhat. Délután a nyugati részeken is csökken, szakadozik fokozatosan az összefüggő felhősáv. Elsősorban a Tiszántúlon élénkül , erősödik meg napközben az északkeleti szél.
A maximumok 9-15 fok között tetőznek, hűvös, őszies napnak nézünk elébe.
Kedden még tartja magát az átlagosnál hidegebb jelleg. A hétfő esti felhőzetcsökkenés után, keddre virradóan erősen lehűl a levegő, foltokban köd is képződhet.
A minimum értékek reggel zömmel -2, +3 fok között szóródnak, míg az említett fagyzugos helyeken -3, -5 fok közelébe is lecsökkenhet!
Napközben többnyire napos, gomoly-illetve fátyolfelhőkkel tűzdelt égkép a legvalószínűbb, természetesen csapadék sehol sem hullik. A légmozgás délire fordul és a Dunántúlon többfelé megélénkül. A csúcshőmérsékletek a napsütés ellenére csak 10-16 fok között alakulnak.
Szerdán napközben kezdetben még kisüt a nap, majd északnyugat, nyugat felől határozott felhősödés kezdődik, hidegfront éri el az országot, de előterében délnyugat felől hirtelen melegedés következik a magasban, ami talaj közelben is megmutatkozik, ugyanis szerda virradóan már csökken a fagyveszély, várhatóan +1, +9 fok közé süllyednek a minimumok.
A nyugati területeken eső, zápor, esetleg zivatar is kialakulhat délután, este. A front előterében tovább élénkül a déli, délnyugati szél, erős széllökések is lehetnek.
A maximumok 14-21 fok közé emelkednek.
Csütörtökön hidegfront alakítja ismét időjárásunkat, ezért kelet, délkelet felé távolódó csapadékmezőből még elszórtan eshet gyengén az eső, záporeső, aztán nyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet egyre nagyobb területen és felhők között bujkáló napsütésre is számíthatunk. Legtovább keleten fordul elő csapadéktevékenység. A nyugati, északnyugati szél elsősorban Észak-Magyarországon erősödik meg, vagy fokozódik olykor viharossá.
Kissé mérséklődik a felmelegedés újra, de hajnali, reggeli fagy nem lesz. Délután 12-18 fok közé kúszik a hőmérő higanyszála.
Péntektől délnyugatira fordul felettünk az áramlás, mellyel afrikai eredetű léghullámok érkeznek Európa belseje felé. A magasban a hét elejéhez viszonyítva bő 10-12 fokkal érkezik melegebb levegő, ami a talaj közelében a napsütés hatására kellemes, indián nyárra jellemző légköri helyzet kialakulása mutatkozik,2 méteres magasságban 20 fok körüli, sőt az Alföldön 24-25 fok közeli csúcsértékekkel.
A reggeli pára és ködfoltokkal érintett megyékben visszafogottabb lehet a felmelegedés üteme, azonban az ország túlnyomó részén nyugodt, szép, kellemes hőmérsékletű napsütéses nappalokra, az évszaknak megfelelő hűvös, kissé csípős, ellenben fagymentes hajnalokra, reggelekre van kilátás.
Összefoglalót készítette: Pap Áron –meteorológus-
Források: GFS OP, ENS, OMSZ, Sütő’s Photography, MetKép
Borítókép: MTI