Nem tekinthető példanélkülinek a hét elején beköszöntött decemberi tavasz, viszont mindenképp szokatlannak mondható a sokéves hőmérsékleti átlag tekintetében.
December ezen időszakában, normális esetben egy 100 éves átlag alapján, mindössze +3, +4 fok körül szokott lenni a hőmérsékleti maximum napközben.
Ehhez képest az elmúlt napokban bő 10-15 fokkal magasabb értékeket mérhettünk.
Korábban 1989-ben alakult ki decemberben olyan tartós hőhullám, amikor közel 1 héten át dőltek sorra a melegrekordok, egyes napokon 20, sőt december 17-én 22.0 fokig emelkedett a csúcsérték.
Az akkori illetve az idei afrikai melegadvekció oka is az volt, hogy Kelet-, Délkelet-Európa felett egy nagy kiterjedésű anticiklon helyezkedett el, melyet szokatlanul enyhe levegő töltött ki. Ennek a magas nyomásnak valamint a Nyugat-Európa felett örvénylő ciklonrendszernek a közös, déli, délnyugati áramlási rendszerében érkeztek Afrika irányából a magas hőmérsékletű légtömegek.
Látható a két szinoptikus térképen, mely a 850 hPa-os nyomási szintet, vagyis a közel 1500 méteres magasság hőmérsékleti viszonyait mutatja, hogy nagyon meleg, afrikai eredetű levegő érkezett dél felől Európa belsejébe mind idén, mind pedig 30 évvel ezelőtt.
A légnyomási képződmények elhelyezkedése a fentebb leírtak alapján is hasonlóan alakult ezzel összefüggésben.
Az egyik rekord december 18-ára virradóra dőlt meg, ekkor az 1989-ben Mezőhegyesen mért +10.6 fokot, Vasváron mért 13.0 fok döntötte meg, vagyis jócskán megdőlt a legmagasabb minimumhőmérsékleti rekord.
A másik ilyen, ezúttal napi-maximumrekord december 20-ára vonatkozóan került felülírásra, ugyanis 1989-ben Monoron +16.5 fokig emelkedett a maximum, míg idén +17.0 fokot mértek Sellyén.
A harmadik rekord az pedig december 21-én dőlt meg, ekkor az 1993-as legmagasabb minimumhőmérsékleti rekord került megdöntésre, melyet Cegléden mértek abban az évben +9.5 fokkal.
Idén ez sem egy fok híján lett a múlté, bő +3 fokkal mértek magasabbat! Pér-repülőtéren +12.7 fokot regisztrált az Országos Meteorológiai Szolgálat. Továbbá a szolgálat azt is kiemelte, hogy további 40 mérőállomásukon mértek magasabb értékeket a korábbi rekordnál.
További részletek a várható időjárásról friss előrejelzéseinkben, illetve aktuális cikkeinkben olvashatók!
Források: OMSZ, CFSR
Borítókép alap: startlap.hu