Június: tornádó, szupercellák, félelmetes, látványos zivatarok!(Képek, videók)
Az idei zivatarszezon nem adta könnyen magát, a tavasz szinte semmit nem nyújtott a vadászoknak, csupán a május vége csepegtetett egy kis látványt, melyek közül talán ez a lángokba borult peremfelhő volt a legjobb:
A június már egészen más módon működött, rengeteg zivatar, látvány és csapadék, de hogy miért és miként, rövidesen kiderül.
A május végén érkező hidegcsepp még júniusra is kihatott, majd néhány nap után végre déliesebb áramlással melegedni kezdett az időjárás és az úgynevezett bárikus mocsárhelyzet okozott sokfelé rekord mennyiségű csapadékot, majd a hónap végére hidegfrontoktól lett hangos az ország, heves zivatarok, szupercellák -formájában.
Június 3-án az ország jelentős részén voltak záporok, zivatarok, melyek közül hevesebbek is kialakultak. Aznap szerencsés viharvadászatban volt részem és Vác térségében egy igen látványos zivatarral zártam a napot.
Június 4. is jól sikerült, egy látványos zivatar szivárvánnyal, illetve egy aprócska LP szupercella vonult el Felgyő mellett, utóbbi sajnos fölöttem alakult ki és gyorsan elhalt:
Ezt követően június 5-én a modellek tökéletes helyzetet előrejeleztek, így nekivágtunk viharvadászni, ami a meteorológia apraja-nagyját átvágva eredménytelen volt, ám naivan még jó kedvvel vártunk a viharokra 🙂
Átmeneti szünet után újabb hidegcsepp, ám már lényegesen magasabb hőmérséklettel okozott zivatarokat az országban.
Ez az időszak június 22-ig a Dunától keletre napi szinten hozott zivatarokat, sőt esténként többször vonult végig az országon látványos zivatarrendszer. Ezek közül jó párat csapatunk is megörökített ebben a nagyjából két hetes időszakban:
Nagy László kollégánk elképesztő tubát fogott Polgárdi térségében június 10-én:
Majd június 11-én a hidegcsepp peremén eleinte északkeleten szupercellák is kialakultak, melyek közül Göttli István kollégánk egy impozáns cellát fogott Olaszliszka határában:
Majd délután a Dél-Alföldön is zivatarok masíroztak végig:
Egy ismét nagyon impozáns zivatarrendszer érkezett északkeletre június 13-án. Először Bak Martin kapta el Gáton (Kárpátalja) a szupercellát, majd az egyre inkább rendszerbe simuló vihart Sárospatak-Sátoraljaújhely környékén Muha Zoltán és Göttli István fogták meg:
Június 14-én újabb zivatarok okoztak látványos érkezéssel özönvízszerű esőt, ezekről Szilvási Tibor Ménteleken és jómagam Felgyőn készítettem érdekes képeket:
Ilu Tamás cikkében videó formájában örökítette meg az érkezést:
Június 16-án Szilvási Tibor Ménteleken egy látványos tubával gazdagította albumát:
Június 17-én újabb zivatarok pattantak ki főként a Dunától keletre, melyet csapatunkból többeknek sikerült dokumentálni. Délután nagyon izgalmas óránk volt, mikor az érkező peremet filmezhettük:
További képek:
A következő néhány nap picit nyugodtabb volt, bár Orosházán Paróczai Attila elkapott egy apró peremmel érkező zivatart:
Június 20-án Keresztes Martin fogott Sántos határában pár villámot:
Június 22-én az időjárási helyzet kedvezett a légzuhatagot kialakulásának, melyet Felgyő határában sikerült megörökíteni:
Majd szinte szünet nélkül, ám egy kis változással újabb viharos időszak következett. A hidegcsepp peremén, főként a Dunától keletre újabb zivatarok jelentek meg és a megfelelő szélnyírás mentén szupercellák is kialakultak.
Június 25-én Muha Zoltán feltehetően egy tornádót filmezett le Sárospatak határában:
További felvételek:
Naplemente fényeiben pompázó gyenge zivatar, Göttli István képe
Másnap szintén északkelet vitte a prímet, amikor több heves zivatar, melyek között szupercellából is akadt pár, végigszántotta a térséget.
Muha Zoltán, Göttli István és Palla Lénárt kollégáink a térségben termékeny vadászattal zártak:
Bővebben:
Aznap éjszaka is folytatódtak a viharok, melyek közül Lakitelek környékén egy feltehetően szupercella haladt végig nagy méretű jéggel. A zivatarról távolról sikerült csodálatos képeket készítenem, melyeket a CA villámok feldobtak:
További felvételek:
27-én újabb viharok söpörtek végig a Dunától keletre jégesővel, felhőszakadással és szélviharral, mélyekről ismét sikerült képeket és videókat készítenem Felgyőn:
A viharban:
Bővebben:
A hónap utolsó zivataros napja a hétfőre eső június 29. volt. Ekkor egy hidegfront okozott sokfelé zivatarokat és az elégséges szélnyírás következtében több cella szupercellás zivatarrá fejlődött és ha csak időszakosan is, de mutatta a tökéletes jegyeket:
Göttli István, Zempléni szupercella
Peremfelhős zivatar, Gát, Bak Martin
Majd a front egyre keletebbre tolódott, illetve délebbre és délkeleten sikerült 2 szupercellát is fogni, Sándorfalva illetve Nagytőke határában, előbbit Paróczai Attila is megfogta Orosházán:
A zempléni cella:
Nagytőkei szupercella:
Sándorfalvi szupercella:
Az orosházi vihar:
További képek:
Végül csodás búcsút vett a nap, melyet Keresztes Martin örökített meg Sántoson:
Nos, egy hónap alatt csapatunk volt talán a hazai viharvadászatokban az egyik legjobb, rengeteg szép fogással büszkélkedhetünk és ennek kapcsán mindig friss helyzetjelentésekkel, amit a továbbiakban még magasabb szintre emelünk!
Jó fényeket, szép fogást!❤