Hétvégén markáns hidegfront: viharos széllel, zivatarokkal vet véget a 30-34 fokos kánikulának!
A hét hátralévő részében eleinte délies áramlással meleg levegő áramlik hazánk fölé, többfelé 30 fok feletti maximumokat eredményezve, majd a hétvégén egy markáns hidegfront okoz jelentős lehűlést.
Az előttünk álló néhány nap időjárása nyáriasan indul, a reggelek fokozatosan enyhülnek, így mind csütörtök, mind péntek reggel 14-20 fok körül alakulnak a legalacsonyabb hőmérsékletek, ennél csak kisebb körzetekben lehet hidegebb.
Napközben a néhol megélénkülő délies légmozgás jelzi majd a meleg beáramlását hazánkba.
Részletesebben:
Csütörtökön 25-30 fok körül tetőzhet délután a meleg. Igazi kellemes strandidő lesz, néhol élénk déli széllel és gyengén felhős idővel.
A péntek ennél is melegebbnek ígérkezik, országszerte 28-35 fok körül alakulnak a maximumok, északon, északnyugat lesz a kevésbé meleg. A napsütést gomolyfelhők zavarhatják, élénk déli légmozgás enyhíthet némileg a melegen.
Mind a két napon extrém erős lesz az UV sugárzás.
Nálunk még nyugodt idő lesz, ugyanakkor az európai csapadékviszonyokat szemügyre véve már látszik Nagy-Britanniától északkeletre, keletre az a kimélyülő ciklon, melynek hidegfrontja szombaton nagy mennyiségű hideglevegővel, viharos széllel, zivatarokkal tör rá hazánkra.
A 850hPa-on (kb. 1500m) vett hőmérsékleti előrejelzési térkép jól mutatja péntek délután, szombat este és vasárnap reggel közötti hőmérsékleti differenciált.
Szombaton már kettősség lesz hazánkban, hiszen a Dunántúlon délelőtt is érezhető lesz a hidegfront hatása, ott már északnyugatira fordulhat a szél, csapadék is kialakulhat és lényegesen alacsonyabb lesz a hőmérséklet. Míg nyugaton 20-24 fokig, keletebbre, nagyjából a Balaton vonalától keletre, 28-35 fokig melegszik majd a levegő.
A front mentén a késő délelőtti óráktól kezdődően nyugat felől fokozatosan északnyugatira válthat a szél, sőt viharossá is fokozódhat és többfelé kell számítani 60-70km/h, sőt főként a Dunántúlon 70-90km/h körüli lökésekre, ám a Bakonyban, Balatonon és az Északi-középhegység magasabb csúcsain ennél erősebb lökések is lehetségesek.
Ami a csapadékot illeti, már nagyobb a bizonytalanság, többek között a szél miatt. Bár jelenleg van esély egy az ország jelentős részét átszelő záporos, (zivataros) rendszernek, ennek kialakulása meglehetősen bizonytalan, hiszen magas a valószínűsége a talajfront (szél) kifutásának, a front vonalának megelőzésének, ami gátolná a zivatarok kialakulását ekkora kiterjedésben.
Ugyanakkor a front mentén, illetve főként előterében kisebb területet érintve jó eséllyel kialakulhatnak zivatarok, melyeket felhőszakadás, jégeső és viharos szél kísérhet. Erre jelen állás szerint vasárnap hajnalig van esély, majd a front elhagyja térségünket.
Vasárnap továbbra is élénk lehet az északnyugati légmozgás, változóan felhős idő valószínű és jelentősen hidegebb, mint az előző napokban. 19-25 fok körül tetőzhet a meleg.
A folytatásban lassú melegedés várható, néhány nyugodtabb nappal, és visszatérhet a nyári idő.
Részletesen az előttünk álló napokról, folytatásról az alábbi linken olvashatnak:
Térképek:
OMSZ:
https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/modellek/ECMWF/
WXCHARTS:
Borítókép illusztráció: Jakab Gyula Csaba