Fokozódó meleg, hétvégén hőhullám, akár 35-36fok, majd markáns hidegfront viharokkal, lehűléssel!
A jövőhét időjárása meglehetősen változatos lesz, hiszen az Észak-Atlanti térségben folyamatosan képződő ciklonok eleinte főként meleg, szárazabb levegőt, hétvégére forró, afrikai eredetű meleget, majd hullámzó hidegfrontot kavarnak térségünkbe, mely véget vethet a nyárnak.
A következő bő egy hét hőmérsékletbeli alakulása és áramlások videós formában bemutatva, jól érzékelteti a hőhullám érkezését:
A következő bő egy hét csapadék-előrejelzése és áramlási térképe videós formában:
Ahogy azt már az elmúlt napokban olvashattuk, s ma (vasárnap) tapasztaljuk egy hidegfront érte el térségünket, mely valamelyest enyhülést, és főként a Dunántúlon, északon és a Tiszántúlon zivatarokat hozott.
Ez a front egy már elvonult ciklonhoz kapcsolódik, és még a hétfői napon, kedd reggelig, délelőttig befolyásolja időjárásunkat, majd egyre inkább egy újabb ciklon lesz ránk hatással a jövőhét közepéig.
Az említett képződmény szintén a már fent említett térségben képeződik és vonul fokozatosan Skandinávia térségébe. Bár tőlünk meglehetősen távol vezet útvonala, eleinte előoldali áramlásának köszönhetően dél, délnyugat felől meleg, szárazabb levegőt húz a magasban fölénk, majd csütörtökön átmenetileg hátoldalára kerülve hűvösebb levegő érkezik, így néhány fokkal mérséklődik a nappali felmelegedés.
Nem lesz hosszú az enyhülés, hiszen a már csütörtökön kialakult újabb ciklon, péntektől nagy adag meleg levegőt szállít a Kárpát-medence fölé, és a két ciklon között gerincesedés valószínű, így csapadéknak kicsi az esélye, napos, strandidő lesz.
A melegedés egészen vasárnapig fokozódhat, a hőhullám csúcspontján néhol 35-36 fok is lehet, bár a hét utolsó napján már kettősség mutatkozhat: nyugaton érzékelhető lesz a ciklon hidegfrontjának hatása, míg délebbre, keletebbre forróság köszönt be. Az idei nyáron az utolsó hőhullám indul útnak a héten, ám a szeptember még tartogathat meglepetéseket.
Részletesen:
Az előttünk álló éjszakán fokozatosan megszűnik a csapadék, a keleti határ mentén és északon lehet elvétve zápor, minimális eséllyel zivatar. Az északnyugati szél többfelé élénk lesz. A minimumok 14 és 20 fok között alakulnak.
Hétfőn eleinte változóan felhős idő valószínű, legfeljebb keleten lehet zápor, gyenge eső, majd késő este, éjszaka dél felől csapadék érkezhet, így főként a déli határ mentén, majd kedd reggelig, délelőttig egyre keletebbre lehet zápor, esetleg zivatar.
Az északnyugati szél többfelé megélénkülhet. A nappali maximumok kissé alacsonyabban alakulnak, mint az elmúlt napokban, de így is 22-27 fok közötti kellemes időre készülhetünk.
Kedden a már fent említett csapadék délelőtt fokozatosan megszűnik, változóan felhős, napos időre készülhetünk. A szél fokozatosan nyugatira, majd délire fordul és többfelé megélénkül.
A minimumok 14 és 20, a maximumok 25 és 29 fok között tetőzhetnek.
Szerdán napos, nyugodt idő valószínű, a déli szél időnként megélénkülhet. Csapadéknak minimalis a valószínűsége. A reggeli minimum 14 és 22, a délutáni csúcs 26 és 32 fok között várható.
Csütörtökön a magasban hűvösebb levegő érkezik fölénk, ám továbbra is magas légnyomású zónában helyezkedünk el, így csapadék nem valószínű. Napos, változóan felhős idő lesz, az északnyugati szél megélénkülhet. A maximumok 23 és 27 fok között várhatóak, a reggel az előzőekhez hasonló lehet.
Pénteken hajnalban nyugodt idő valószínű, 14-21 fokos hőmérsékleti értékekkel, majd napközben már érezhető lesz a melegedés, az újabb hőhullám hatására, hiszen az ország déli felén 26-31fok körüli meleg idő lesz, csupán északra, északkeletre ragadhat be a hideg, itt 19-23 fok közötti hűvös lehet.
Szombaton hajnalban ennek megfelelően a hőmérsékletekben lesznek különbségek, délen 18-23 fok, északon, északkeleten 12-15 fok várható.
Napközben a Dunától keletre napos idő valószínű, ám a Dunántúlon, különösen a nyugati területein már délután kialakulhat zápor, zivatar az érkező hullámzó hidegfront előterében. Országszerte meleg lesz, a legtöbb helyen 30fok körül alakulnak a maximumok, de délen akár 32-33 fokos hőség is lehet.
Éjszaka a hidegfront várhatóan lelassul, megtorpan. A modellekben van némi ellentmondás, hiszen az európai főmodell (ECMWF) hamarabb várja a front vonulását néhány órával, mint az amerikai (GFS), tehát az ECMWF alapján már kettősség alakulhatna ki délelőttől, míg a GFS alapján inkább ez a megoszlás csak késő délutántól lehetne szignifikáns.
Talán ez a kimenetel tűnik most a logikusabbnak:
A hidegfront előtt a hőhullám általi forróság vasárnap tetőzhet, ekkor délen, délkeleten 35-36, esetleg (bár ez azért kissé kiugró érték, de nem verhető el teljesen) 36-37 fokon tetőzhet.
Ettől nyugatra fokozatosan “enyhülne” a meleg, ám így is 29-32 fok körüli csúcsok lehetnének a kora délutáni órákig.
Bár a hidegfront még messze van, egyelőre több futtatás is erős lehűléssel számol, így rövid időn belül akár 13-15 fokot is hűlhet a levegő vasárnap délután.
A változás előtt eleinte erős, sőt néhol viharos déli szél várható, ami a fronttal fokozatosan északnyugati fordulna, megerősödne.
A hidegfrontot akár több hullámban kísérhetik záporok, zivatarok, akár zivatarrendszer is érkezhet, heves viharokkal, jégesővel, viharos széllel és felhőszakadással.
Bár ez még meglehetősen távoli, a későbbiekben jó esély van egy Észak-Atlanti anticiklon kiépülésére, illetve az erős, és tartósabb északi áramlásra, ami arra ad következtetést, hogy ez a hidegfront akár nyárzáró/évszakváltó is lehet. A következő napokban a frontról és a továbbiakról részletesebben is olvashatnak nálunk!
Térkép: WXCHARTS