A tavasz után újabb támadást indíthat a tél hétvégétől?
Mivel ez rendkívül hosszútávú előrejelzésnek számít, leginkább a különböző modellek által számított lehetőségeket igyekeztünk felvázolni a cikkben!
Animáció a hőmérséklet alakulásáról:
„Hőhullám” a hétvégéig!
A vasárnapi havazást követően még hétfőn hideg napunk lesz, eleinte keleten ónos esővel és hóval. A ciklon azonban gyorsan elhagyja térségünket és mögötte átmenetileg nyugodtabb idő lesz. Egy nagy kiterjedésű anticiklon foglalja el a kontinens déli, középső és délkeleti részeit, így értelemszerűen a ciklonok ettől nyugatra és északra helyeződnek el.


Az északabbi pályán mozgó légörvények nem befolyásolják egyelőre térségünk időjárását, hiszen az anticiklon visszaszorítja csapadékukat és az általuk szállított hideget.
Ugyanakkor a Spanyolország térségében örvénylő ciklonok egymást követően haladnak északkelet felé, minket nem érintve, ám a kedvező elhelyezkedésüknek köszönhetően meleg levegőt pumpálnak az anticiklonba, így hozzánk is. Ennek következtében tavaszias időnk lesz, bár szerdán az elhaladó ciklon hidegfrontja súrolja hazánkat, így pár fokkal visszaeshet a hőmérséklet és záporok lehetnek.
Jelentős lehűlést nem hoz, hiszen egy újabb ciklon melegszektorában a hétvégéig meleg levegőt kapunk. A változóan felhős időben, élénk déli szél mellett 12-15 fokos melegre készülhetünk.

Vasárnap, jövő hét elejétől újabb hidegbetörés?
A fent említett ciklon a hosszútávú modellek alapján megközelíti térségünket. A helyzet bonyodalmának fő tárgyát ez a légörvény képezi, hiszen pályája még sokat változhat és ebből kifolyólag az általa előidézett időjárási helyzet is. Bár jelenleg a modellek és ezek különböző, úgynevezett eps tagjainak átlaga a hidegebb folytatást vizionálja, még nincsen borítékolva.
Valamikor vasárnap, hétfőn érkezhet meg a ciklon térségünkbe és amennyiben a jelenlegi számítások nem tévednek jelentősen, a hátoldalára kerülve hideget szakíthat le az anticiklon peremén toporgó sarkvidéki eredetű fagyos levegőből!


A hideg a mediterrán térségben szinte borítékolható, hogy mediterrán ciklont avagy ciklonokat generál, melyek Európa középső, délkeleti és keleti területein okozhatnak csapadékot. Ez a nyomási elrendeződéseken és az alábbi fáklya-diagramon is kivehetőek. Jelenleg úgy tűnik visszatér az alacsony légnyomás, azaz a ciklonokkal tarkított időjárás és a hideg is a térségbe, ám ez még változhat!




Mi történik, ha nyugatabbi/sokkal keletebbi pályán halad a ciklon?
Bár jelenleg nem számol ilyennel modell, maximum néhány eps tagja (ezek az adott modell különböző számításai) a modelleknek, korábban vizionáltak olyan lehetőséget is, ami természetesen hasonlóan reális, hogy a ciklon, mely a hideget megindítaná, valamivel nyugatabbi vagy jóval keletebbi pályán mozog. Ebben az esetben a lehűlés kisebb mértékű lenne és kevésbé tartós. Nos, ez az oka annak, hogy rendkívül nehéz ezeket a helyzeteket pontosan előrejelezni!
Összességében:
A héten egyértelműen több fokkal melegebb lesz a sok éves átlagnál, majd a hétvégén, jövő héten nagyobb valószínűség mellett változás érkezik. Mivel a modellek a hideg felé hajlanak és a valószínűségi számítások többsége szintén, jó eséllyel februárban visszatér a télies időjárás!

Térképek: WXCHARTS