Top 10 kriptovaluta 2022
A kriptovaluták világa első pillantásra igencsak bonyolultnak tűnhet, főleg ha figyelembe vesszük, hogy jelenleg több ezer kriptovaluta létezik. Vannak itt stabilcoinok, ERC-20 token, decentralizált és centralizált tőzsdék token, mém alapú kriptovaluták és még számos más. Habár a tapasztalt befektetők már ismerik a legjelentősebb kripto valutákat, a kezdők gyakran elriadnak a digitális valuták hatalmas számától.
Az alábbiakban röviden bemutatjuk a 10 legnagyobb piaci kapitalizációval rendelkező kriptovalutát 2022.
- Bitcoin
A Bitcoint valószínűleg kevés embernek kell bemutatni, hiszen a Satoshi Nakomoto által létrehozott digitális valuta már több, mint tíz éve számít a kriptovaluták koronázatlan királyának. Habár számos más kriptovaluta tranzakciói alapulnak blokklánc technológián, mindezt a Bitcoin tette lehetővé, hiszen általa ismerte meg a világ ezt a forradalmi technológiát. Sikeréről mi sem tanúskodik jobban, mint hogy jelenleg egyetlen bitcoin több, mint 60,000 dollárt ér, öt évvel ezelőtt pedig még az 1000 dolláros mérföldkövet sem érte el.
- Ethereum
Az Ethereum habár a második legnagyobb kriptovalutának számít, valójában sokkal több, mint egyszerű fizetőeszköz. Azon kívül, hogy digitális fizetőeszközként is megállja a helyét, az Ethereum egy blokklánc platform is, amelyen a fejlesztők okos szerződések, decentralizált alkalmazások és nem-helyettesíthető tokenek segítségével hozhatnak létre újabbnál újabb forradalmi alkalmazásokat.
- Binance Coin
A Binance Coin a Binance kriptovaluta tőzsde natív tokene, mellyel kereskedhetsz és kifizetheted vele a Binance tranzakciós díjait. Habár eleinte csupán az volt a rendeltetése, hogy megkönnyítse a Binance tőzsdén való kereskedést, ma már használható kereskedésre, fizetés feldolgozásra, sőt, még akár szállást is foglalhatunk vele.
- Tether
A kriptovaluták többségével ellentétben a Tether a stabilcoinok csoportjába tartozik, ami azt jelenti, hogy stabil árral rendelkezik. Az árstabilitást a Tether úgy tudja elérni, hogy minden egyes kibocsátott USDT amerikai dollárral van fedezve. Ennek a tulajdonságának köszönhetően ez a kriptovaluta számos olyan befektető tetszését nyerte el, akik ki szeretnék használni a kriptovaluták által nyújtott előnyöket, a folyamatos áringadozás nélkül.
- Cardano
A Cardano leginkább a proof-of-stake hitelesítési mechanizmus korai alkalmazásként ismert. Ez a módszer csökkenti a tranzakciók feldolgozásának idejét és kevesebb erőforrást igényel, így a környezetre gyakorolt hatása is sokkal alacsonyabb, mint például a Bitcoiné. A Cardano az Ethereumhoz hasonlóan működik az okos szerződések és a decentralizált alkalmazások terén, melyeket saját natív tokene, az ADA működtet.
Ha még kezdő vagy a kriptovaluta kereskedésben, javasolt egy olyan platformra regisztrálni, mint például a Immediate Edge, melynek szakértőkből álló csapata segít eligazodni a kriptovaluták árfolyamának vizein.
- Solana
A Solana-t azért fejlesztették ki, hogy segítsen decentralizált pénzügyi (DeFi) alkalmazások, decentralizált alkalmazások (DAppok) és okos szerződések működtetésében. A Solana a tranzakciók gyorsaságát és biztonságát egy egyéni proof-of-stake és proof-of-history hibrid mechanizmussal biztosítja. A platformot pedig a Cardanohoz hasonlóan a Solana natív tokene, a SOL működteti.
- XRP
A 2012-ben megjelent Ripple az egyik legrégebbi kriptovalutának számít a piacon. A Ripple egy kriptovaluta és digitális fizetési hálózat, melynek az a célja, hogy könnyebbé tegye a határon átnyúló fizetéseket. Az XRP mögött álló vállalat, a Ripple Labs azért hozta létre az XRP-t, hogy a decentralizált fizetési rendszerének fizetési tokenjeként szolgáljon.
- Polkadot
Mivel a kriptovaluták több különböző blokkláncot használhatnak, a Polkadot egy olyan kriptovaluta hálózatot hozott létre, amely összeköti a különféle blokkláncokat úgy, hogy azok együtt tudjanak működni. A Polkadot relay láncán keresztül lehetővé teszi, hogy független blokkláncok információt és tranzakciókat osztjanak meg egymással, mindezt bizalom nélküli módon.
- Dogecoin
A Dogecoin az utóbbi években igazán felkapott témává vált, főleg olyan hírességeknek köszönhetően, mint például Elon Musk, aki időnként rendkívül lelkes Twitter bejegyzéseivel támogatja a Dogecoin pályafutását. A legtöbb kriptovalutával ellentétben, a Dogecoin korlátlan kínálattal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy végtelen mennyiségű coin-t lehet létrehozni. Habár ez a tulajdonsága elméletileg az árának csökkenését eredményezi, a Dogecoin népszerűsége és árfolyama egyelőre növekvő tendenciát mutat.
- USD Coin
A USD Coin a Tether-hez hasonlóan szintén egy amerikai dollárhoz 1:1 arányban kötött stabilcoin. Mivel az USDC az Ethereum blokklánc ára épült, a tokenek kibocsátása és beváltása okos szerződéseken keresztül történik. Az USDC röviden összefoglalva a dollár tokenizált változata, amely a blokklánc technológiának köszönhetően percek alatt átutalható a világ bármely részére.