Csütörtökön zivatarok érkeznek, szupercella is lehet!
Csütörtökön erős zivatarok érkeznek, akár szupercellák is kialakulhatnak!
Egy mediterrán ciklon szállít hozzán csütörtökön hidegebb, egyben jóval páradúsabb levegőt, ezen hidegfront előterében, illetve a front mentén pedig kedvező válnak a légköri paraméterek zivatarok kialakulására!
Napközben még viszonylagosan jó lesz az idő, csupán a déli szél erősödik meg kissé, illetve de a hőmérséklet még mindig inkább késő tavaszinak fog megfelelni, 20-26 fok között alakulnak majd a maximumoktöbbnyire, délkeleten lesz a legmelegebb, míg 20 fok körül délnyugaton mérhetünk majd, azonban északkeleten megközelíthetjük a 30 fokot is!
Délután 15-16 óra között kezdődnek az első zivatarok délnyugaton, ekkor izolált zivatarokra számíthatunk, amik a relatíve nagy felhajtóerő (800-1200J/kg), valamint az erős szélnyírás (12,5m/s, illetve felette) miatt multicellás, néhány esetben szupercellás zivatarokká fejlődhetnek! A zivatarokat nagy mennyiségű csapadék, valamint -elsősorban a szupercellákat- jégeső is kísérheti, de a szél is viharossá fokozódik a zivatarok környezetében!

Estére, ahogy halad a front, nagyjából a Tatabánya-Pécs vonal mentén rendszerbe szerveződnek majd a cellák, MKR (Mezoléptékű Konvektív Rendszer, azaz nagyméretű zivatarrendszer) is kialakulhat. Ekkor már inkább a nagy mennyiségű csapadék, valamint az időnként viharossá fokozódó szél jelenthet gondot, a jégeső veszélye csökken, ugyanis a légkör teljes egészében telítődik nedvességgel, ami erősen csökkenti a nagy méretű jegek felszínre jutásának esélyét.
Ez a zivatarrendszer a Duna mentén, legkésőbb a Duna-Tisza-közén jelentősen veszít erejéből, majd az éjszaka a Tiszántúlon lehetnek még újonnan kialakuló zivatarok, ekkor már azonban inkább beágyazott, gyenge cellák lehetnek, a szélnyírás is megszűnik, ami rendszerbe szervezné őket.

Pénteken pedig az északkeleti országrészben lehet majd újra hangos a nap, hasonló paraméterekkel, mint csütörtökön délnyugaton. Ekkor szintén a délutáni órákban indulna a cellák keletkezése, amik rövid idő után rendszerbe szerveződnének, a légkör nedvességgel való telítődöttsége miatt pedig csak az intenzív zivatarok környezetében lehet nagyobb szemű jég.
Jelenleg még mindig bizonytalan, hogy a kezdeti izolált cellákat követően hol alakul ki a zivatarrendszer, illetve meddig jut el, de jelenleg, a mostani modellek alapján ez a legvalószínűbb forgatókönyv. Természetesen követjük az eseményeket, amint lesz változás, igyekszünk a lehető leghamarabb közzétenni.
Térképek: Wxcharts.com