Szilveszterre sarkvidéki eredetű hideg érkezik, napokig havazhat, tartós fagy várható!
Szilveszterkor szinte berobban a hideg az országba, már ekkor lehet gyenge havazás, de a java majd jövőre érkezik. Szibéria felől egy markáns hidegbetörés érkezik Európába, ami rég nem látott időjárási helyzetet hozhat: tartós hideget, valamint napokig tartó, ismétlődő havazásokat!
Abban mindkét nagy globálmodell (ECMWF, GFS) egyetért, hogy komoly lehűlés érkezik az év utolsó napján, ami a már most sem túl meleg időt figyelembe véve meglehetősen zimankósra fog sikeredni. Eltérés csupán a csapadék mennyiségében van, amit rendre máshogy számolnak, futások óta. Egyes modellfutásokon eltűnik az országból a hó, máskor pedig szinte belefúlunk.
Ami a legvalószínűbbnek látszik most, hogy a hideg, elérve a Földközi-tenger térségét, mediterrán ciklont, ciklonokat fog generálni, azonban ezek pályálya még nehezen kiszámítható. Valószínűbb, hogy északnyugat kapja majd a kevesebb havat, valamint, ha jó útvonalon jön, akár szinte országos havazás is benne lehet a dologban, de jelenleg még csak annyi a biztos, hogy valamennyi hó esni fog a határokon belül, a következó 10-14 napban.
Ez tipikusan egy olyan helyzet, ahol bizony a lehetőségek között ott van az is, hogy egyes térségek 10-20cm össz leesett hóval is számolhatnak, de akár, szerencsétlen (vagy szerencsés?) esetben csupán lepelnyi is eshet.
Mindenesetre valószínűbb az, hogy az új év első napjaiban csapadékos lesz az időjárás, ami a hideg miatt biztosan hóban érkezik, így több év után tartós, vastag hórétegre lehet számítani.






A fenti fáklyadiagrammokból kivehető, hogy a GFS most jelentősen kevesebb csapadékkal számol, mint az ECMWF, azonban korábban pont a GFS volt az, amelyik komoly havazásokat vetített előre.
Az is jól látszik, hogy a fáklya erősen kicsapongó, ez részben a még kiszámíthatatlan mediterrán ciklonoknak tudható be, hiszen azok előoldalán némileg melegebb (és nedvesebb) levegő áramolna be, ez viszont jó jel, hiszen amíg van ciklogenezis a Földközi-tenger partvidékén, addig van esély a havazásra is.
Ugyan az ECMWF egyes tagjai melegebb időt vízionálnak, az átlag az ilyenkor megszokott alatt fut, míg a GFS gyakorlatilag stabilan átlaghosnál hidegebb időt vár, igaz, jóval kevesebb csapadék mellett.
Mindenesetre ilyen fáklyákat már évek óta nem láttunk, van okunk a bizakodásra!
Diagramok forrása: Wetterzentrale.de